Szpital wolski
Projekt konkursowy na budynek Oddziału Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie. Autor projektu: arch. Grzegorz Buława
Założenia projektowe
Budynek oddziału internistycznego wraz z pracownią endoskopową szpitala Wolskiego w Warszawie zaprojektowano w sposób spełniający wymagania Inwestora zawarte w programie użytkowym, zapewniający wysoki standard pracy oraz leczenia, gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Równorzędnym celem i zamierzeniem projektu jest stworzenie obiektu nowoczesnego stanowiącego wysokiej klasy architektoniczną wizytówkę szpitala zlokalizowanego w centrum obszaru zabudowań szpitalnych. Centralne miejsce, bliskość centrum miasta, liczne obiekty sąsiadujące oraz duża intensywność funkcjonalna nakładają na projekt budynku ciężar i obowiązek zaproponowania rozwiązań nowoczesnych i trwałych a zarazem architektonicznie ponadczasowych, które przez wiele lat pozwolą funkcjonować na najwyższym poziomie.
Idea projektowa.
Podstawowym założeniem projektowym w dla budynku szpitala jest logicznie, ergonomiczne i strefowe ułożenie poszczególnych funkcji. Funkcje zgrupowane są w 3 zasadnicze strefy, które z kolei zorganizowane są w analogiczny, strefowy sposób. Dwie podstawowe strefy, które obsługują zarówno pacjentów szpitalnych jak i przybywających z zewnątrz (ambulatoryjnych lub z innych oddziałów) to: pracownia Endoskopii oraz Oddział Przyjęć (Izba Przyjęć). Strefy te zlokalizowano na parterze, dostęp do nich odbywa się ze strony zachodniej (Endoskopia) i wschodniej (Izba Przyjęć). Na 1 piętrze zlokalizowano zasadnicze pomieszczenia Oddziału Internistycznego służące do leczenia i opieki nad pacjentami. Wszystkie strefy są wyraźnie zaznaczone w układzie przestrzennym budynku. Wyraz zewnętrzny, estetyka i forma są ściśle podporządkowane funkcji i w czytelny sposób odzwierciedlają jej charakter.
1 piętro – oddział – to spokojna prostopadłościenna ubrana w jasną barwę bryła o jednorodnym, równomiernym podziale okiennym. Okna wyposażono w skośnie opadające podokienniki i podniesione nadproża. Skośne zakończenie górnej i dolnej krawędzi okna ma za zadanie dodania bryle spokoju i elegancji poprzez optyczne podkreślenia rytmicznych pionów okiennych. Bryła ma odzwierciedlać harmonię i spokój funkcji oddziału, koniecznych dla odpowiednich warunków pracy i przebywania na oddziale. Bryła parteru – wykonana w całkowicie odmiennym charakterze i materiale, podkreślającymi bardziej dynamiczne funkcje, większą różnorodność zdarzeń i większy przepływ ludzi. Parter oparty jest na niejednorodnej bryle dopasowującej się bardziej do kształtu terenu, umożliwiającej bezproblemowy dojazd transportu medycznego. Bryły ułożone są jedna na drugiej. Konstrukcyjnie są one ze sobą ściśle powiązanie, efekt wizualny ma sprawiać jednak wrażenie ułożenia lekkiego prostego elementu na złożonej cięższej bryle.
Odwzorowanie idei w rozwiązaniach projektowych.
Oddział przyjęć / Izba przyjęć – znajduje się we wschodniej części parteru. Posiada wejście z zewnątrz oraz dwustronnie zamykany bramą rolowaną podjazd dla pojazdów transportu medycznego. W skład pomieszczeń oddziału wchodzą: poczekalnia dla pacjentów, rejestracja, strefa przyjęcia pacjenta dostarczonego transportem medycznym, zestaw pomieszczeń medycznych: pomieszczenie krótkotrwałej obserwacji pacjenta, gabinet lekarski i zabiegowy, szatnia i łazienka dla pacjenta (z możliwością korzystania z wanny – wózka), pomieszczenie socjalne dla pracowników wyposażone w łazienkę. Pomieszczenia ułożone są w ciągu postępowym. Z Oddziału Przyjęć pacjenci zakwalifikowani na leczenie na Oddziale Internistycznym przechodzą częściowo przeszklonym korytarzem w kierunku windy lub schodów. Ta część parteru po za korytarzem zawiera pomieszczenia pomocnicze lecz niezbędne do funkcjonowania oddziału: magazyny, depozyt, pomieszczenia mycia łóżek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia gospodarcze i pro-morte.
Pracownia Endoskopii – znajduje się w zachodniej części parteru. Posiada wejście z zewnątrz oraz połączenie z Oddziałem Internistycznym. Pracownia wyposażona jest w centralnie zlokalizowaną rejestrację, hol – poczekalnię, oraz 2 gabinety wraz z niezbędnym zapleczem. Pracownia gastroskopii posiada strefę przejściową, przez którą przechodzi pacjent i lekarze. Mieszczą się tu pomieszczenia przygotowania pacjenta z łazienką oraz pomieszczenie mycia lekarzy. Pracownia Kolonoskopii posiada analogiczną strefę, która ze względu na specyfikę zabiegów różni się nieco, lecz posiada podobny zestaw pomieszczeń. Pracownia Kolonoskopii posiada bezpośrednie połączenie z pokojem wybudzeń wyposażonym w 2 łóżka. Pomiędzy pracowniami zlokalizowano myjnie urządzeń do zabiegów endoskopowych. Myjnia składa się z: korytarza brudnego, do którego wędrują urządzenia z obydwóch pracowni, myjni brudnej i myjni czystej, gdzie urządzenia są przygotowywane do następnych zabiegów, korytarza czystego przez który urządzenia wędrują do odpowiednich magazynów czystych. Z magazynów, urządzenia w odpowiednich pojemnikach dostarczane są wewnętrznymi korytarzami do poszczególnych pracowni. W pracowni endoskopii zlokalizowano ponadto gabinet badań lekarskich oraz biuro. Pracownicy korzystają z pomieszczenia socjalnego zlokalizowanego po stronie Izby Przyjęć, do którego dostają się przejściem służbowym. Personel Pracowni Endoskopii ma do dyspozycji szatnię przelotową z uwagi na charakter wykonywanej pracy.
Oddział Internistyczny – zajmuje całą powierzchnię 1 piętra oraz fragment parteru – opisany przy strefie Izby Przyjęć. Sposób ułożenia pomieszczeń na oddziale spełnia wymogi polskich przepisów oraz podporządkowany jest odgórnej idei projektowej porządkującej funkcję na strefy. Oddział zaprojektowano jako układ 5-cio traktowy. Pomieszczenia przeznaczone na sale dla pacjentów znajdują się od strony południowej, oraz ich niewielka część w bocznych częściach strony północnej. Zaprojektowano pokoje głównie 3 łóżkowe ale również sale 1, 2 i 5 łóżkowe. Część pokoi posiada balkon będący efektem rozróżnienia brył parteru i 1 piętra. Wewnętrzna strefa oddziału to komunikacja, oraz symetrycznie ułożone dwie dyżurki pielęgniarskie, pomieszczenia pomocnicze oraz strefy pobytu dziennego. Do stref pobytu dziennego zaliczają się również wewnętrzne patia z zielenią, otwarte od góry, wydzielone od przestrzeni oddziału szklanymi przegrodami. Północny trakt to głównie gabinety badań i zabiegowy, dyżurki lekarzy i pielęgniarek, węzły sanitarne, magazyny, komunikacja pionowa w postaci klatek schodowych i dźwigów osobowych przystosowanych do wymogów szpitalnych (transport pacjenta na łóżku). Oddział Internistyczny skomunikowany jest zarówno z Oddziałem Przyjęć jak i z Pracownią Endoskopii. Do każdej strefy prowadzi 1 klatka schodowa oraz jeden szyb windowy. Zaprojektowane klatki schodowe pełnią również funkcje klatek ewakuacyjnych. Doświetlenie oddziału odbywa się poprzez okna wyposażone w górne i dolne ścięcia – pełniące funkcje dekoracyjne, ale i użytkowe. Dodatkowe doświetlenie przestrzeni wewnętrznej odbywa się poprzez dwa patia. Przestrzeń oddziału podzielona została na dwie strefy będące dla siebie wzajemnie strefami bezpieczeństwa z punktu widzenia przepisów przeciwpożarowych.
Bezpieczeństwo
Bardzo istotnym czynnikiem uwzględnianym podczas projektowania jest bezpieczeństwo pacjentów i pracowników. Budynek skonstruowany w taki sposób, aby zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo użytkowników jest ważnym aspektem już na etapie projektowania układu funkcji i komponowania brył obiektu szpitala. Szybka ewakuacja możliwa jest zarówno do zaprojektowanych stref bezpieczeństwa jak i na zewnątrz budynku. Na poziom bezpieczeństwa mają wpływ: lokalizacja ewakuacyjnych klatek schodowych, użyte systemy techniczne, oddymianie, prosty i czytelny układ komunikacji wewnętrznej, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań elektrycznych i elektronicznych.
Zagospodarowanie terenu.
Teren objęty projektem znajduje się w centralnej części układu urbanistycznego kompleksu szpitalnego i otaczającej go zabudowy. Projektowany budynek z prawie wszystkich stron otoczony jest bogatą roślinnością, która stanowi niewątpliwy atut szpitala, lecz jest również sporym wyzwaniem dla projektowania zarówno budynków jak i instalacji zewnętrznych. Teren opracowania z prawie wszystkich stron otoczony jest zabudową historyczną. Od strony południowo zachodniej klinem w kierunku terenu objętego opracowaniem wbija się nowsza zabudowa posiadająca pewien potencjał architektoniczny. Projektowany obiekt stanowić ma niewątpliwy kontrast w stosunku do zabudowy historycznej, a centralna lokalizacja wymusza zastosowanie rozwiązań niebanalnych. Budynek stanowi końcowy element „klina” budownictwa niehistorycznego wbitego w starą tkankę urbanistyczną. Forma i wygląd budynku muszą z respektem i uszanowaniem podchodzić do wartości zastanych. Bezpośrednie sąsiedztwo budynku zaprojektowano jako układ ciągów pieszych z wyróżniona strefa ruchu pojazdów transportu medycznego. Dalej znajduje się układ ciągów pieszo jezdnych powiązanych z całą siecią połączeń terenu szpitala.
Śledź nas na: