Wnętrza domu jednorodzinnego – Ahaus, Niemcy
Taki projekt wnętrz przygotowaliśmy dla naszego niemieckiego klienta, który kupił starą nieruchomość w zachodniej Westfalii, tuż przy granicy z Holandią.
Nieruchomość, oprócz sporego terenu z jeziorem włącznie, składa się z 3 budynków : domu, garażu i budynku gospodarczego z częścią mieszkalną. Garaż duży, budynek gospodarczy wielki a dom… ogromny…
Z zewnątrz „holenderska klasyka” – w czasie pracy nad projektem technologia całkowicie mi obca. Później, dowiedziałem się, że tak budowano lata temu w tamtych rejonach. Ciekawa mianowicie jest konstrukcja ścian nośnych zewnętrznych : cegła pełna 12cm, pustka powietrzna, cegła 12cm, znowu pustka i jeszcze jedna warstwa z cegły 12cm. Cegły rzecz jasna powiązane ze sobą prętami. Cegły są z zewnątrz malowane na kolor jasno kremowy. Całość kryta strzechą…
Projektowanie zlecono mi już podczas trwania prac budowlanych. Montowano nową więźbę (przenika się ze starą) wykonywano wieńce nad parterem, wykonywano podłogi i inne grube prace konstrukcyjno budowlane.
Zaprojektowaliśmy komplet wnętrz w całym domu.
Parter, to obszerny salon z częścią jadalną, oddzielony od otwartej kuchni wielofunkcyjną ścianą. Ściana z jednej strony zabudowana jest meblami i sprzętami kuchennymi, z drugiej zestawem audio-wizualnym.
Meble kuchenne, potężny blat, dzielony po środku – projektowane indywidualnie. Wymyśliłem specjalny skośny kształt frontów, dla wygody użytkowników i poprawy funkcjonalności. Oprawy oświetleniowe nad kuchnią – również indywidualnie zaprojektowane.
Na parterze znajduje się ponadto pokój i łazienka dziecka, druga kuchnia, pomieszczenia gospodarcze i reprezentacyjna strefa wejściowa. Reprezentacyjność wejścia podkreślają potężne, wachlarzowe, drewniane schody.
Piętro, to w 100 % prywatna strefa właścicieli. Oprócz gabinetu do pracy, znajduje się tu sypialnia z widokiem na las i jezioro, do której wchodzi się poprzez sporą część relaksacyjno łazienkową. Nie ma tu klasycznej łazienki. Łazienka ta rozplanowana jest tu w centralnej części poddasza i składa się ze strefy kąpielowej, umywalkowej, toalety „ślimaka”, sauny suchej i mokrej oraz z groty solnej. Całość w nowoczesnym, jednak ciepłym stylu.
Ciekawostką jest to, że część rzutu poddasza musiałem wydrukować w skali 1:1, dostarczyć klientowi na miejsce (ponad 1000km) i zaprezentować we właściwym miejscu, na podłodze domu…
Doświadczenie zebrane przy tym projekcie – bardzo duże. Materiałowo, projektowo (mnóstwo detali i szczegółów), organizacyjnie (praca na odległość), gdy prace budowlane trwają i instalacyjne (dom mocno zautomatyzowany) .
Mogę przystąpić do kolejnego podobnego projektu 🙂
Śledź nas na: