Zabudowa szklaną witryną otwartej ściany Hali Spacerowej w Szczawnie Zdroju
Projekt zabudowy szklaną witryną otwartej ściany Hali Spacerowej w Szczawnie Zdroju.
Hala Spacerowa wchodzi w skład zespołu zabudowań zdrojowych wybudowanych w latach 1822-1894. Zespół składa się z: pawilonu handlowego, teatru zdrojowego, klubu kuracjusza, „Białej Sali”, pijalni wód, hali spacerowej, muszli koncertowej i „altany nad źródłem”. Obiekty wybudowano w 1894 roku w miejscu, gdzie trzydzieści lat wcześniej spłonęła hala spacerowa i pijalnia.
„Nasza” hala znajduje się w całkiem dobrym stanie technicznym. Budynek zlokalizowany jest pomiędzy budynkiem pijalni wód i „Białej Sali”. Hala zbudowana została na planie prostokąta o wymiarach: 7580 x 1920 cm. Od strony północno zachodniej hala posiada zamknięcie w postaci przeszklonej ściany z wypełnieniami drewnianymi i murowanymi. Podział przeszkleń, ortogonalny, drobny, w układzie pionowym. W ścianie północnej znajdują się wejścia do części spacerowej hali oraz do zlokalizowanych w niej kiosków handlowych. Od strony południowo – wschodniej hala posiada otwartą ścianę przez którą posiada bezpośrednie połączenie z parkiem zdrojowym. Przez otwartą ścianę do wnętrza hali prowadzi 5 wejść usytuowanych naprzemiennie z modułami zamkniętymi balustradą.
Kilka archiwalnych widoków hali spacerowej wraz z pijalnią wód mineralnych:
Hala posiada konstrukcję modułową i składa się z 11 segmentów. Wnętrze hali posiada asymetryczny układ dwunawowy. Centralna część jest zaakcentowana dodatkową zabudową w postaci transeptu. Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu wybudowano wieżę o kwadratowej podstawie i ośmiobocznym (nierównobocznym) korpusie zwieńczonym kopułą. Na kopule mieści się latarnia, która również zwieńczona jest mniejszą kopułką i szpicem. Główna – większa nawa stanowi otwartą przestrzeń i jest głównym elementem hali spacerowej. Nawa boczna (północna) zawiera funkcje handlowe – kioski handlowe i usługowe oraz przejścia na deptak – ul. Kościuszki. Hala Spacerowa jest obiektem o konstrukcji drewnianej. Wszystkie elementy konstrukcyjne posiadają rzeźbiony detal oraz ozdobne dodatki. Przekrycie nawy głównej wykonane zostało w konstrukcji drewnianej w postaci sklepienia opartego na drewnianych żebrach osadzonych na drewnianych wspornikach. Rozpiętość słupów konstrukcyjnych nawy głównej to aż 10m w świetle. Rozpiętość sklepienia jest mniejsza i wynosi ok. 5m. Przekrycie nawy bocznej i przestrzeni pomiędzy wspornikami stanowiącymi oparcie dla głównej kolebki wykonano w postaci płaskiego drewnianego sufitu. Główne żebra konstrukcyjne kolebki wzmocniono stalowymi ściągami. Nawa główna i boczna posiadają dwuspadowy dach. Od strony północnej połać urozmaicona jest dodatkowymi płaszczyznami dachowymi o kalenicach prostopadłych do kalenicy głównej, kryjącymi przejścia pomiędzy kioskami usługowymi oraz transept. Wysokość hali w szczycie 940 cm, po bokach ok. 607 cm (okap od strony południowej). Posadzka hali spacerowej posiada poziom identyczny jak teren na zewnątrz od strony południowej. Poziom posadzki obniżony jest w stosunku do ul. Kościuszki. Wejścia na ul. Kościuszki wyposażone są w schody. Posadzka hali wykonana jest z płyt gresowych w dekoracyjnym „mozaikowym” układzie.
Kilka zdjęć współczesnych:
Projekt zakłada nieinwazyjne w stosunku do istniejącej tkanki konstrukcyjnej zastosowanie nowoczesnego przeszklenia, które charakteryzować się będzie brakiem konkurującego ze stanem istniejącym detalu. Proponuje się wykonanie wycofanej w głąb hali (około 65cm mierząc w osiach) ściany o konstrukcji składającej się z aluminiowych słupów i punktowo mocowanego do nich bezszprosowego przeszklenia. Przeszklenie składa się z dużych tafli o wymiarach 300x200cm. Mocowanie szkła do konstrukcji – za pomocą stalowych łączników krzyżowych. Konstrukcja przeszklenia – drewniana , wykonana z drewnia klejonego, barwionego na kolor ciemnego brązu. Alternatywnie rozważa się konstrukcję aluminiową, okleinowaną na kolor maksymalnie zbliżony do koloru drewnianej konstrukcji hali. Styk tafli szklanych wypełniony masą uszczelniającą. Wycofanie szklanej ściany jest spowodowane istniejącym układem konstrukcyjnym hali. Nie chcąc ingerować w znaczący sposób w istniejącą konstrukcję zaproponowano wycofanie przeszklenia i tym samym ominięcie rozrzeźbionych słupów i częściowo wsporników. Wycofanie pozwoli ponadto zachować głębię ściany frontowej poprzez utworzenie dwóch planów: plan 1 – zabytkowa konstrukcja, wycofany plan drugi – tło – nowoczesne przeszklenie. Układ konstrukcyjny fasady omija istniejące elementy konstrukcyjne i mocowany jest do : podłoża oraz górnej belki wieńczącej zamocowanej do konstrukcji hali. Całkowicie przeszklona przegroda pozwoli cieszyć się pięknem architektury budynku zarówno z zewnątrz – zachowany zostanie oryginalny wygląd budynku, jego plastyczny charakter podkreślony kontrastowym światło – cieniem – zgodnym ze stanem pierwotnym. Dla realizacji przeszklenia w wersji pierwszej proponuje się szklenie przejrzyste, energooszczędne, cechujące się niskim refleksem, wzmocnione, bezpieczne, bezbarwne, podwójne, o współczynniku przenikania ciepła U min. 1 – 1,3 W/m²K.
Śledź nas na: