Sąd Rejonowy „Częstochowa Północ”
Budynek Sadu Rejonowego Częstochowa – Północ w zaprojektowaliśmy w sposób spełniający wymagania Inwestora zawarte w programie użytkowym oraz zapewniający wysoki standard pracy. Rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Równorzędnym celem i zamierzeniem projektu jest stworzenie obiektu nowoczesnego, stanowiącego wysokiej klasy architektoniczną wizytówkę Sądu oraz nową wizytówkę miasta zlokalizowaną na obszarze terenów zielonych, usługowych i mieszkalnych. Eksponowane miejsce, liczne obiekty sąsiadujące oraz charakterystyczna funkcja nakładają na projekt budynku ciężar i obowiązek zaproponowania rozwiązań nowoczesnych i trwałych a zarazem architektonicznie ponadczasowych, które przez wiele lat pozwolą funkcjonować na najwyższym poziomie.
Podstawowym założeniem projektowym w dla budynku sądu rejonowego jest logicznie, ergonomiczne i strefowe ułożenie poszczególnych funkcji. Funkcje zgrupowane są w strefy: otwarte i ogólnodostępne, zamknięte – przeznaczone dla pracowników sądu, komunikacyjne, zawierające funkcje towarzyszące (foyer, punkt informacyjny, szatnia, bufet), techniczne, zewnętrzny parking dla samochodów osobowych pracowników budynku oraz klientów sądu.
Ideą i założeniem projektowym jest stworzenie obiektu, który w zestawieniu z zabudową istniejącą nie będzie stanowił dla niej zbytniej przestrzennej konkurencji. Z racji bogatego programu funkcjonalnego obiekt będzie się wyróżniał wielkością. Stylistyka obiektu – prosta, nowoczesna, zrównoważona kolorystycznie, wyróżniająca się wysokiej jakości materiałami elewacyjnymi, pozostająca pod tym względem w kontraście do obiektów istniejących. Bryła nowego budynku będzie wyróżniać się z zabudowy istniejącej. Nie może jej jednak przytłaczać, lecz ma stanowić jej naturalne uzupełnienie. Zewnętrzny wygląd budynku, jego forma, materiały wykończeniowe dopasowują się do terenu, otoczenia oraz przede wszystkim swoim stonowaniem i prostymi podziałami odzwierciedla zawartą w budynku funkcję. Ukształtowanie bryły, wyraźnie odcięte od zasadniczego elementu stylistycznego poziomy parteru i 5 piętra nadają obiektowi mu swobody i lekkości, które harmonizują zarówno z otoczeniem jak i stanowią wymierny element definiujący wnętrze obiektu. Prostota elewacji, naturalne materiały służące do jej wykonania, regularny rytm podziałów, skromne wnętrze wynikają z założenia, że nie forma obiektu ma stanowić o jego treści.
Budynek zaprojektowano jako 6 kondygnacyjny, podpiwniczony (1 kondygnacja podziemna). Kondygnacje nadziemnie mieszczą funkcje podstawowe, w piwnicach ulokowano, archiwa magazyny oraz pomieszczenia techniczne. Obiekt – jednobryłowy z wyraźnie ściętą elewacją frontową posiada wewnętrzne patio doświetlające. Większość sal rozpraw umieszczono na drugiej i trzeciej kondygnacji, parter zawiera strefę ogólnodostępną, pomieszczenia KRS i KW dostępne dla klientów, salę konferencyjną (z możliwością podziału na dwie mniejsze), salę rozpraw z zapleczem dla Wydziału Karnego. Strefa ogólnodostępna parteru zawiera przeszklony dach (na poziomie stropu między 2 i 3 piętrem) pod którym mieści się hol, punkt informacyjny, szatnię i bufet i w/w funkcje sądowe. Budynek nie jest monumentalny i harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Wejście główne zaprojektowano od strony południowej. Elewacja południowa jest jedyną elewacją frontową projektowanego budynku. Wejście odbywa się poprzez obszerny podcień pełniący funkcję placu przed wejściem. Elewacje 1, 2, 3 i 4 piętra wyposażono w stałe, zewnętrzne, pionowe żaluzje, definiujące zasadniczy charakter stylistyczny obiektu. Żaluzje oprócz funkcji estetycznych mają zapobiec nadmiernemu nagrzewania elewacji w okresach letnich, wspomagając tym samym i odciążając pracę instalacji wewnętrznych.
Budynek zaprojektowano w typowej dla tego rodzaju obiektów konstrukcji Żelbetowej. Elementami konstrukcyjnymi są słupy, stropy żelbetowe i belki podpierające stropy. Założenie projektowe jest takie, by belki konstrukcyjne były schowane w grubości stropu, co pozwoli na wygodniejsze i bardziej oszczędne prowadzenie instalacji wewnętrznych. Schody klatek komunikacyjnych – żelbetowe. Wewnętrzne schody w obrębie atrium – reprezentacyjne, stalowe, wykończone drewnem i szkłem. Świetlik – w konstrukcji stalowej (kratownice).
Teren objęty projektem zagospodarowany jest całości w taki sposób, aby spełnić wymogi decyzji o ULICP, wymogi programowe oraz wymogi prawa budowlanego. Od południa znajduje się ulica św. Rocha, od wschodu ul. Sikorskiego. Od północy – teren boiska, od zachodu – zabudowa mieszkalna i usługowa. Teren parkingów umieszczono od zachodniej i południowej strony obiektu. Elewacja frontowa, odsunięta jest od terenu cmentarza – znajdującego się po przeciwnej stronie ul. św. Rocha – o 50 metrów. Na terenie inwestycji zlokalizowano 151 miejsc parkingowych. Miejsca parkingowe zaprojektowano w taki sposób, aby 50% ich powierzchni można było włączyć do powierzchni biologicznie czynnej, która łącznie z zieleńcami i 50% powierzchni zielonego dachu daje wymagane 30%. Wjazd odbywa się od strony południowej, z ulicy św. Rocha. Ilość miejsc parkingowych pokrywa wymaganą w decyzji o ULICP ilość miejsc parkingowych.
Śledź nas na: