PLANETARIUM – ŚLĄSKI PARK NAUKI. MODERNIZACJA I ROZBUDOWA PLANETARIUM ŚLĄSKIEGO W CHORZOWIE.
W lipcu 2016 zakończyliśmy pracę nad projektem konkursowym związanym z rozbudową i przebudową Planetarium Śląskiego.
Konkurs wygrała praca zespołu projektowego z Poznania – firma Consultor. Praca świetna, doskonale wpisująca nową część zespołu Planetarium Śląskiego w krajobraz, urbanistykę WPKiW oraz proponująca bardzo nowoczesne i jednocześnie bardzo proste i czytelne rozwiązania. Ogromne gratulacje dla zwycięzców. W pełni zasłużone zwycięstwo.
Link do nagrodzonych prac: http://www.sarp.katowice.pl/Konkurs_Planetarium_.html
Nasza praca, realizowana we współpracy z biurem projektowym AiM z Katowic również próbuje wpisać nową funkcję w układ urbanistyczny w taki sposób, aby nie dominować i nie konkurować z istniejącym budynkiem Planetarium Śląskiego.
Fragment opisu naszej pracy konkursowej:
Celem i zamierzeniem projektu jest przywrócenie dawnej świetności architektonicznej Planetarium, jego remont z uwzględnieniem założeń i praktyk konserwatorskich oraz podkreślenie jego roli, jako dominanty przestrzennej w obrębie WPKIW. Równoległym celem jest dostosowanie i rozbudowa budynku dla stworzenia nowoczesnego miejsca oferującego użytkownikom bogaty i atrakcyjny program edukacyjny oraz wystawienniczy.
Budynek stanowiący rozbudowę Planetarium z założenia projektowego nie ma stanowić architektonicznej i przestrzennej konkurencji dla obiektu istniejącego. Budynek planetarium wraz z częścią administracyjną i obserwatorium astronomicznym jest dziełem skończonym z punktu widzenia kompozycji architektonicznej i wartości konserwatorskiej.
Projektowany nowy obiekt ma stanowić funkcjonalne i użytkowe rozwinięcie programu edukacyjno naukowego, lecz nie może ingerować w znaczący sposób w istniejącą strukturę i kompozycję architektoniczną i przestrzenną.
Wyjątkowe miejsce, atrakcyjny teren parku nakładają na obiekt obowiązek zaproponowania rozwiązań wyjątkowych i ponadczasowych, które na wiele kolejnych lat uświetnią funkcjonowanie budynku, zwiększą jego atrakcyjność zarówno pod kątem merytorycznym jak i architektonicznym.
Projekt podporządkowany jest wymaganiom programu funkcjonalnego. Przyjęto zasadę, że nowoprojektowany obiekt nie konkuruje z częścią istniejącą. Zamierzeniem projektowym jest, aby wprowadzić ruch i użytkowników do nowego budynku, w sposób niezakłócający pracy i seansów obiektu głównego.
Budynek Planetarium, jako dominanta przestrzenna WPKiW znajduje się na wzniesieniu. Jeden ze stoków okalających planetarium został wykorzystany do „ukrycia nowej części”. Praktycznie cały nowy budynek został ulokowany w skarpie terenowej i obsypany ziemią i zielenią. Jedynie fragment nowej części został uwidoczniony. Widoczna z głównej alei strefa wejściowa została ukształtowana w formie muru oporowego z okrągłym wcięciem – dziedzińcem wbijającym się w bryłę nowego obiektu.
Autorzy: Grzegorz Buława, Arkadiusz Miśkiewicz, Klaudia Bondarenko.
Współpraca: Mery Pyta, Tomasz Błaszczok.
Śledź nas na: